Benvit botten med polykrom medaljong, två halvmedaljonger, två Kadjar-ansikten, fåglar och stiliserade blommor. Bred mörkblå huvudbård med olika blommönster.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre skador och lagningar, ställvis klösmärken. Långsidorna med smärre trampveck.