221
1023645

MATTA, antik Malajir sannolikt, ca 179,5 x 124 cm (samt en kortsida med 2½ cm slätväv).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Benvit botten med polykrom medaljong, två halvmedaljonger, två Kadjar-ansikten, fåglar och stiliserade blommor. Bred mörkblå huvudbård med olika blommönster.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre skador och lagningar, ställvis klösmärken. Långsidorna med smärre trampveck.