222
1046966

MATTA, antik Marasali bönematta, 1800-tal, ca 151 x 119 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris

Mörkblå botten med bönenisch och polykromt flammande Marasali-botehmönster samt djur. Benvit huvudbård med kartuscher med stiliserade växtmotiv. Den flammande bönegaveln och ytterbården med fågelliknande botehmönster.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar och lagningar. Något skadade kortsidor.

Jämför Eder Doris: Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche, München 1979, sid 238-242, färgplanscher 231 och 233, plansch 236, jämför huvudbården färgplansch 234.