223
1023634

PELARMATTA, antik Ningxia figural, Kina sen Qing, ca 304 x 130-170 cm.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris

Ljust terrakottafärgad botten med stor polykrom femkloig drake jagande den brinnande pärlan bland moln. Nedtill det heliga berget och vågor. Baksidan med en etikett från Nessims.

Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador och hål. Långsidorna med trampveck och smärre skador, kortsidorna möjligen något avkortade.

Jämför Larsson jr, Lennart: Mattor från KINA, Sinkiang och Tibet, Stockholm/Uddevalla 1985, plansch 107, sid 90.