228
1050540

MATTA, semiantik Täbris Ghannadi, ca 424,5 x 321,5 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Blekgul botten med polykroma mytologiska djur, hjortar, fåglar, stora palmett- och blomslingor. Bred benvit huvudbård med djur, fåglar och stor blom- och palmettranka. Inre sekundärbårdernas ena hörn med signatur i stjärna: Fabric Ghali Bafi Ghannadi.

Ställvis något blekt. Något slitage och smutsig, fläckar, obetydliga malskador, obetydlig lagning. Långsidorna med trampveck och skador.