235
1053570

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Rödarp", rölakan, ca 299 x 186,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1962.

Något ställvis hårdare slitage, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, en kortsida skadad, en kortsida med smärre skador, ställvis skadade fransar, många saknas.

Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 29, 56.