248
1052376

SKÅL, STOP, FLACONG med PROPP samt liten KANNA, glas. Bland annat Ryssland, 1800-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bägaren med Europeisk silvermontering, med oidentifierad mästarstämpel, samt försilvrad och förgylld dekor om sidorna av vinrankor. Höjd 17,5 cm. Flaskan med försilvrad och förgylld dekor av bladrankor. Höjd 13 cm. Bägaren med förgylld dekor. Höjd 5,5 cm.
Skål i blå glasmassa, längd 13,3 cm.

Stopet med lagad hänkel. Flacongen med nagg. Förgyllning med slitage. Blå skål med repor, nagg.