261
1051413

SERVIS, 163 delar, flintgods. England, Copeland, tidigt 1800-tal.

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 410 - 6 180 EUR
4 600 - 6 450 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Bestående av: 18 större mattallrikar, diameter 26 cm, fyra fat, diameter 25 cm, 55 mattallrikar, diameteer 24,7 cm, åtta lunchtallrikar, 21,7 cm, 17 mindre lunchtallrikar, diameter 20,5 cm, fem assietter, diameter 16 cm, åtta större sopptallrikar, diameter 26 cm, djupt fat, diameter 25,5 cm, 18 mindre sopptallrikar, diameter 25 cm, två ovala djupa serveringsfat, längd 37,5 cm, ovalt djupt serveringsfat, längd 36,5 cm, terrin med lock samt en terrin, längd 31 cm, tre ovala djupa skålfat, längd 28,6 cm, ett oval djup skålfat, längd 24 cm, två skålar, mått 22x21,5 cm samt 24x24 cm, två grönsakskarrotter samt en grönsakskarrott med lock, mått 22,5x22,5 cm, två större stekfat, längd 42 cm, stekfat, längd 38 cm, stekfat, längd 37 cm, två djupa stekfat, längd 32 cm, serveringsfat, längd 52,5 cm, ovalt stekfat med skåra samt skål för sky, längd 53 cm, ovalt stekfat med skåra samt skål för sky, längd 47 cm, silfat med insats, längd 47,5 cm fem smörterriner med 4 lock samt 7 terrinfat, längd på fat 17 cm.

Slitage, krackelyr, en del omärkta, en del med nagg, lagningar samt sprickor.

Proveniens

Servisen kommer från ett slott i Skåne. På anmodan från köparen så informeras denne om proveniensen.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

306. Marie-Louise Ekman, Utan titel.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
Aktuellt bud:
20 000 SEK