280
1033739

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 870 - 2 810 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

TERRIN med LOCK, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.

Målad dekor efter den danska floran. Modell nummer 3562. Latinskt namn på blomman Ajuga Chamaepithys Schreb. samt Trifolium repens L. Längd 31 cm.

Obetydligt bladnagg.

Formgivare