306
1008980

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

”Orkester. Motiv från Slottsskogen, Göteborg”

Signerad och daterad I.A. 03 inom ett hjärta. Akvarell, gouache och tusch på papper 18 x 30 cm.

Proveniens

Ursprungligen i fru Eva Arosenius-Dichs (konstnärens hustru/änka) samlingar; G. Franck; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 379, ”Vårauktionen”, 19 – 22 april 1967, kat nr 259; Hans Erik Börjesons Samling.

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, ”Ivar Arosenius. Minnesutställning”, 1926, kat nr 105; Galleri Färg och Form, Stockholm, ”Ivar Arosenius (1878-1909)”, maj 1944, kat nr 24.

Karl Asplund, ”Ivar Arosenius”, SAK, 1928, avbildad halvsida, Plansch 1.