309
1008969

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

”Gravvård”

Signerad IA och daterad 03. Akvarell på papper 26,5 x 16,5 cm.

Proveniens

Tidigare i Överläkare Carl Sandströms samlingar, Saltsjöbaden; Hans Erik Börjesons Samling.

Göteborgs konstmuseum, ”Ivar Arosenius 1878-1909”, 22 november 1958 – 1 februari 1959, kat nr 58.