Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
309
1008969

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780 - 975 EUR
906 - 1 130 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

”Gravvård”

Signerad IA och daterad 03. Akvarell på papper 26,5 x 16,5 cm.

Proveniens

Tidigare i Överläkare Carl Sandströms samlingar, Saltsjöbaden; Hans Erik Börjesons Samling.

Göteborgs konstmuseum, ”Ivar Arosenius 1878-1909”, 22 november 1958 – 1 februari 1959, kat nr 58.