313
1008984

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
3 500 000 - 4 000 000 SEK
307 000 - 351 000 EUR
319 000 - 365 000 USD
Klubbat pris
4 500 000 SEK
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

”Brita, en katt och en smörgås”

Signerad C.L. Utförd 1898. Akvarell och tusch på papper 47,5 x 68,5 cm.

Proveniens

Direktör Nils Stockhaus, Stockholm; Hans Erik Börjesons Samling.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning ", september - oktober 1953, kat nr 733 (under titeln "En flicka, en katt och en smörgås"); Nationalmuseum, Stockholm, ”Carl Larsson-utställningen”, 6 februari – 10 maj 1992, kat nr 84; Göteborgs konstmuseum, ”Carl Larsson-utställningen”, 6 juni – 30 september 1992, kat nr 84; Åbo konstmuseum, "Carl Larsson. Drömmar om harmoni", 16 september 2011 - 8 januari 2012; Konstmuseet Ateneum, Helsingfors, "Carl Larsson. På spaning efter det goda livet", 10 februari - 29 april 2012.

"Konst i svenska hem", vol. 2, upptagen samt avbildad sid 110 under samling 107: "Direktör Nils Stockhaus, Strandvägen 17, Stockholm"; "Carl Larsson", utställningskatalog, Nationalmuseum, Stockholm, 1992, avbildad i färg sid 105; Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, avbildad i färg sid 237 samt upptagen i katalogdelen under år 1898, sid 71 som nr 839; "Carl Larsson. Drömmar om harmoni" / "Carl Larsson. På spaning efter det goda livet", utställningskatalog Åbo konstmuseum / Konstmuseet Ateneum, Helsingfors, 2011/2012, avbildad helsida i färg, sid 163.

Nationalmuseums utställning "Carl Larsson. L’imagier de la Suède" (7 mars – 7 juni 2014) på Petit Palais –Musée des Beaux-Arts de la Ville de Paris betonade, vilket utställningens titel förtydligar, Carl Larssons betydelse som skapare av en bestående bild av Sverige samt det ”typiskt svenska”, vilket framförallt, de franska besökarna tog fasta på med stor förtjusning.

När föreliggande katalognummer ställdes ut i Finland (Åbo konstmuseum samt Konstmuseet Ateneum i Helsingfors, 2011-2012) skrev Torsten Gunnarsson i utställningskatalogen:

"Carl Larsson befann sig under en stor del av sitt liv i centrum av den svenska konstutvecklingen. Han hade stora framgångar och redan samtiden kom att betrakta hans konst som symbol för något typiskt svenskt. I vår tid har den blivit en ofrånkomlig del av svenskt 1800-tal och satt tydligare spår i svensk smak än någon annan konstnärs verk".

Nyckeln till Carl Larssons internationella framgångar står, intressant nog, just att finna på hemmaplan. Carl och Karin Larssons familjeliv är noga skildrat av konstnären där vi som åskådare lärt känna deras hem och vanor genom otaliga illustrationer och målningar vilka etablerat Carl och Karin som "skapare av ett svenskt ideal". Detta gäller framförallt motiven från Lilla Hyttnäs i den lilla byn Sundborn i Dalarna.

"Brita, en katt och en smörgås" från 1898, målades emellertid innan familjen Larssons definitiva flytt från Stockholm till Sundborn, vilken skedde i mars 1901. Akvarellen avbildar heller inte Lilla Hyttnäs utan det är i stället Kartbacksvägen 7 i Sundborn som skymtar bakom Brita. Fastigheten inköptes av Carl Larsson för att tjäna som ett hem åt sina föräldrar, så möjligtvis är det farmor och farfar som försett lilla Brita med smörgåsen i fråga.

Den eleganta kompositionen är ett utmärkt exempel på Carl Larssons säregna samt unika sätt att måla akvarell. Motiven från familjehemmet i Sundborn utmärks av en pregnant färgskala (ofta baserad på Lilla Hyttnäs, där Carl och Karin gärna använde sig av engelskt rött samt grönt i såväl interiören som exteriörens fasader) där de enskilda detaljerna avgränsas av en sirligt tunn men distinkt konturlinje i svart. Konstnären lär ha hämtat viss inspiration från de japanska färgträsnitt som han uppskattade och samlade (de första inköptes redan i Paris i konstnärens unga år, -”Såsom artist är Japan mitt fosterland!”), många av vilka finns kvar än idag i läsrummet på Lilla Hyttnäs övervåning.

Konstnär