326
1008964

Axel Fridell

(Sverige, 1894-1935)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Axel Fridell
(Sverige, 1894-1935)

”Uti världen” (”Fyra vandrande män, en sittande man med hund”)

Signerad AFridell. Troligen utförd 1926. Penn och penselteckning i svart med lavering i grått och brunt 25 x 34,5 cm.

Proveniens

Hans Erik Börjesons Samling.

Karl Haskel, ”Axel Fridell. Bilder 2. Oljemålningar, teckningar, fotografier och brev”, 1989, avbildad halvsida, sid 276.