327
1008965

Axel Fridell

(Sverige, 1894-1935)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Axel Fridell
(Sverige, 1894-1935)

”Två herrar vid stranden betraktar ekorre i träd”

Signerad AFridell. Troligen utförd 1926. Penn och penselteckning i svart med lavering i grått och brunt 24,5 x 31,5 cm.

Proveniens

Hans Erik Börjesons Samling.

Karl Haskel, ”Axel Fridell. Bilder 2. Oljemålningar, teckningar, fotografier och brev”, 1989, avbildad halvsida, sid 284.