358
1047077

Eero Järnefelt

(Finland, 1863-1937)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Eero Järnefelt
(Finland, 1863-1937)

Utsikt över Saimen

Olja på papp-pannå 25 x 35,5 cm. Signerad E J-lt och daterad 1917.

Proveniens

Elli Serlachius (dotter till Gösta Serlachius samt syster till Erik Serlachius); Eric Ahlqvist (i gåva från ovanstående); i arv.