359
1045823

Hanna Hirsch-Pauli

(Sverige, 1864-1940)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Hanna Hirsch-Pauli
(Sverige, 1864-1940)

Visby ringmur

Signerad Hanna Hirsch och daterad 1893. Olja på duk (manufakturstämplad ”Wilhelm Becker, Stockholm”) 76 x 55 cm. Spännram med påskrift i blyerts: ”Fru H. Pauli / - - - - / Hr. R. Bergh”.

Proveniens

Sannolikt gåva till konstnären Richard Bergh (1858-1919).

(Möjligtvis) "World's Columbian Exposition"
(Världsutställningen), Chicago, 1893.

Hanna Pauli (född Hirsch) har genom ett flertal betydande verk en central position i svensk konsthistoria. 1887 gifte hon sig med konstnären Georg Pauli och under de första fem till tio åren upptog barn och familj mycket av hennes tid. Den aktuella målningen, vilken tidigare är okänd, är ett betydelsefullt tillskott till hennes fåtal kända målningar från första hälften av 1890-talet.

Somrarna 1892-94 tillbringade Hanna och Georg Pauli i Visby, de två förstnämnda tillsammans med Richard Bergh och hans hustru Gerda. Hanna och Georg Pauli kom, i egenskap av kunniga och spirituella samtalspartners, att betyda mycket för Richard Bergh.

Sommaren 1893 anlände Hanna och Georg Pauli till Visby strax för midsommar efter att ha besökt "Den Frie Udstilling" i Köpenhamn vilken även Richard Bergh strax innan hade besökt. Tre verk av Hanna Pauli från vistelsen i Visby sommaren 1893 är kända: ”Den gamla stadsmuren (Nordergravar, Visby)”, 99 x 99 cm, Gotlands Museum (Margareta Gynning, 'Hanna Pauli', i utställningskatalog, Prins Eugens Waldemarsudde, "Konstnärsparet Hanna och Georg Pauli", 9 oktober 1997 - 1 mars 1998, nr. 19, ill. i färg sid. 44) (fig. 1); ”Torgbrunn, Visby”, akvarell, 10 x 16 cm. (Svensk-Franska Konstgalleriet, "Förteckning över mycket värdefulla målningar m.m. ur Hjalmar Gabrielsons, Hanna och Georg Paulis samt andra samlingar", 5 - 6 november 1942, under 'Hanna Pauli [1860-1940]', nr. 85) och ”Stadsmuren, Visby”, akvarell, 11 x 17 cm. (ibid., nr. 114).

Med sin karakteristiska medeltida stadsmur och särpräglade historia erbjöd Visby en utmärkt miljö för experiment i i romantisk symbolistiskt riktning. Det är lätt att dra paralleller till det intresse som 1890-talets symbolister visade för den gamla belgiska staden Brügge. Under 1890-talet fick landskapsmåleriet en mer förtätad och suggestiv ton än tidigare. Det var den själsliga upplevelsen av motivet som var det väsentliga och inte enbart det realistiska kopierandet av naturen. Som Richard Bergh formulerade det (utställningskatalog, "Richard Bergh. Ett konstnärskall", Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 12 april - 23 juni 2002, sid. 148):

”En tavla skall ej ge naturen sådan den är utan sådan den verkar under en viss sinnesstämning hos betraktaren”.

Under sina två vistelser i Visby målade Richard Bergh "Visby ringmur" (1892), 52 x 86 cm (Nationalmuseum), "Tystnad" (1893), 97 x 127 cm (Prins Eugens Waldemarsudde) och "Vision. Motiv från Visby" (1894), 122 x 209 cm (Nationalmuseum), vilken skildrar Valdemar Atterdags flotta på väg bort från Gotland efter den så kallade brandskattningen av Visby 1361. Hanna Pauli tog starka intryck av Bergh. Hon var också Richard Bergh behjälplig i sitt arbete; bland annat arbetade hon med de dekorativa lösningarna i det förberedande arbetet för målningen ”Riddaren och jungfrun”, koncepierad i Visby, men fullbordad först 1897 (Thielska Galleriet), till vilken hon också hjälpte till med att att utföra studier av maskrosor, en betydelsefull beståndsdel i målningen som symbol för förgänglighet (Sixten Strömbom, 'Nationalromantik och radikalism', i "Konstnärsförbundets historia 1891-1920", Vol. I, 1965, sid. 50). Richard Bergh skrev (op. cit., sid. 151):

"Hela Gotland är nu överhöljt av maskrosbollar, varför det om aftnarna ser ut som om ön vore beklädd med rosenrött fjun, som darrar och nicka i vinden och affekterar att vara komplementfärg till det blå havet […]".

Även Georg Pauli har utfört en målning föreställande Visby ringmur (fig. 2).

Hösten 1893 efterträdde Georg Pauli Carl Larsson som föreståndare för Valands konstskola, en position han innehöll till 1887. Richard Bergh och hans hustru begav sig samma höst till Varberg, där han tillsammans med Nils Kreuger och Karl Nordström etablerade en konstnärskoloni som senare kom att bli känd som Varbergsskolan.

Hanna Pauli deltog hösten 1893 i världsutställningen i Chicago, The Columbian Fair, tillsammans med tolv andra svenska kvinnliga konstnärer i en samlingsställning i 'Kvinnornas Palats' (Margareta Gynning, 'Hanna Pauli', i utställningskatalog, Prins Eugens Waldemarsudde, "Konstnärsparet Hanna och Georg Pauli", 9 oktober 1997 - 1 mars 1998, sid. 46). Ingen katalog är känd, men det är inte otänkbart att att den aktuella målningen ingick i utställningen.

Intressent att notera är att den aktuella målningen i utförande har tydliga beröringspunkter med verk av Karl Nordström tillkomna under 1920-talet (fig. 3).