409
1039700

Alexandre Roubtzoff

(Ryssland, 1884-1949)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
43 600 - 52 300 EUR
45 600 - 54 700 USD
Klubbat pris
800 000 SEK

Alexandre Roubtzoff
(Ryssland, 1884-1949)

"Muldi", porträtt av en tunisisk pojke

Signerad A. Roubtzoff och daterad Tunis 1917. Även signerad på arabiska samt daterad Tunis 16, 17, 18 Jumada Al-Thani 1335 (16, 17, 18 april 1917). Duk 79 x 56 cm.

Proveniens

Inköpt av nuvarande ägares farfar i Tunisien på 1930-talet.

Skrivs även Aleksandr Rubcov (på arabiska Iskander Rubzov).