410
1028219

Hans Dahl

(Norge, 1849-1937)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
Hans Dahl
(Norge, 1849-1937)

HANS DAHL, olja på uppfodrad duk, signerad Hans-Dahl.

"Sehnsucht (Westnorwegen)". 55,5 x 93 cm.

Uppfodrad duk. Krackelyr. Smärre färgbortfall. Oxiderad fernissa.

Påskrift i blyerts på spännramen: "Hans-Dahl. Berlin-Wilmersdorf. Brandenburgische Str. 38".