435
1036186

Gustaf Wilhelm Palm

(Sverige, 1810-1890)
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 180 - 7 940 EUR
6 450 - 8 290 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gustaf Wilhelm Palm
(Sverige, 1810-1890)

"Vue af Ponte di Rialto i Venedig"

Signerad G W och en palm och daterad (18)66 (på seglet). Duk 55 x 80 cm.

Proveniens

Inköpt av W.A.F. Ekengren för 350 riksdaler den 31 mars 1866 vid Stockholms konstförening.
Greve E.G. Mörner, Stockholm.

Kungl Akademien för de fria konsterna, (Konstakademien), Stockholm, 1866, kat nr 186.

Gustaf Lindgren, "Gustaf Wilhelm Palm", Sveriges Allmänna Konstförening, 1934, upptagen i förteckningen under år 1866, kat 385, sidan 312.
Foto i Jaegers katalog nr 186.

Gustaf Lindgren skriver om målningen sin bok om Gustaf Wilhelm Palm:

”I förgrunden till höger för en stentrappa upp från kanalen. På denna grupper av samtalande personer. Till vänster ligga några segelbåtar vid kajen. I mellanplanet Rialtobron. Bakom bron ser man till höger Fondaco dei Tedesci, till vänster Palazzo dei Camerlenghi samt tornet på kyrkan Chiesa dei Santi Apostoli. ”

”Målningen påbörjades i slutet av januari månad 1866, men till följd av de korta och mörka dagarna och då konstnären var hindrad av många andra göromål (lektioner etc) blev målningen ej färdig förrän den 31 mars samma år. ”