462
1022554

Jacob Jordaens

(Belgien, 1593-1678)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Jacob Jordaens
(Belgien, 1593-1678)

Studiehuvud av äldre man

Pannå 41 x 30,5 cm. A tergo äldre inventarienummer samt lacksigill med grevliga ätten De la Gardies vapen samt alliansvapen för ätterna Sack och Bielke.

Proveniens

Sannolikt samling greve Johan Gabriel Stenbock (1640-1705). Samling grevinnan Stina Lillie 1705-1727. Samling friherre Johan Gabriel Sack (1697-1751) och grevinnan Eva Bielke 1727-1778.

Enligt Carl Gustaf Tessin fanns vid 1600-talets slut i Sverige endast två betydande konstsamlingar, den ena tillhörig konstnären Martin Mijtens d.ä. den andra riksmarskalken greve Johan Gabriel Stenbock (1640-1705), en av sin tids rikaste män. Hans konstsamling tillkom genom arv, kungliga gåvor och köp. Den innehöll bl.a. flera målningar av Rembrandt och eller hans skola. Några av dessa finns idag i Nationalmusei samlingar, bl.a. "Porträtt av gammal man","Porträtt av en gammal gumma" och "Kökspigan".Vid riksmarskalkens död ärvdes samlingen av systerdottern Stina Lillie (1677-1727), gift 1. med friherre Carl Filip Sack, 2. med greve Erik Sparre. 1713 flyttades samlingen från Stenbockska palatset på Riddarholmen i Stockholm till Erik Sparres stamgods, Stora Sundby i Södermanland. Vid hennes död ärvdes halva samlingen av sonen Johan Gabriel Sack medan den andra halvan delades mellan döttrarna Hedvig Sack och Ulla Sparre.
Sannolikt därefter hos familjen De la Gardie
Gustaf (Gösta) Nobel (1886-1955)
Därefter i arv.