523
1015967

Guido Reni, hans efterföljd

(Italien, 1575-1642)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 040 - 8 800 EUR
7 440 - 9 300 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Guido Reni, hans efterföljd
(Italien, 1575-1642)

St. Filippo Neris vision

Uppfodrad duk 186 x 123 cm. Äldre snidad och förgylld ram.

Proveniens

Rapps Konsthandel, Stockholm.

D. Stephen Pepper, "Guido Reni", 1984, jfr kat nr 42, plansch 42, sid 229.

Guido Renis målning från år 1615 finns i S. Maria in Vallicella, Rom. Duk 180 x 110 cm.

Filippo Neri, född 21 juli 1515 i Florens, död 26 maj 1595 i Rom, var en italiensk katolsk präst och ordensgrundare. Han vördas som helgon inom Romersk-katolska kyrkan med festdag den 26 maj.
Filippo Neri, som verkade bland Roms fattiga, grundade 1548 Heliga trefaldighetens brödraskap, ur vilket oratorianernas kongregation utvecklades.
För sitt sociala arbete och som andlig rådgivare för de fattiga och sjuka fick han en vidsträckt popularitet och tillnamnet "Roms apostel".