66
1030142

LJUSKRONA, för åtta ljus, 1700-talets andra hälft, Rokoko.

Utropspris
125 000 - 175 000 SEK
11 000 - 15 300 EUR
11 400 - 16 000 USD
Klubbat pris
215 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld stomme av mässing. Burformad. Mittstam med glasklot. Prismor i form av löv och margueriter. Nedtill klot. Höjd cirka 127, diam 84 cm.

Borrad för el.