69
1028033

AMPEL, för 12 ljus, Frankrike, 1800-talets mitt, Senempire.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 760 - 13 100 EUR
9 120 - 13 700 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och patinerad brons. Krön med palmetter, bladhölstrade ljusarmar, skålen med eldsflamma, undertill bladdekor. Höjd 107, diam 80 cm.

Borrad för el.