93
1053100

UPPSATSSKÅL, Eugène Cornu, Paris, 1800-talets andra hälft.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Fot av förgylld brons med tassfötter och dekor av lager- och akantusblad, uppbärande glasskål med graverat och målat monogram. Glaslock med lockknopp av förgylld brons i form av pinjekotte. Märkt "Eugène Cornu. PARIS." på fot. Diameter 25,5 cm, höjd 29 cm.