94
1053105

PRYDNADSURNA, troligen Baccarat, Frankrike, 1800-talets andra hälft, Empirestil.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Urna av lilatonat, slipat glas med monteringar av förgylld brons. Svanformade hänklar. Höjd 26 cm, diameter 12 cm. Glaset i cracked ice teknik.

Nagg.