106
1059110

Siri Berg

(USA, 1921-2020)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 630 - 5 560 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Siri Berg
(USA, 1921-2020)

SIRI BERG, Signerad Siri Berg och daterad 85 a tergo. Akryl på duk.

"Kabala". Akryl på duk 76 x 76 cm.

Tryckskador. Ytsmuts.

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare.

9 maj -10 juni 2018 visade Bonniers Konsthall målningar av Siri Berg i utställningen "Ett liv i färg". Så här beskrivs hennes konstnärskap:
"Siri Berg (född i Stockholm 1921) har sedan 60-talet arbetat med en geometrisk abstraktion som är strängt reducerad och samtidigt rik på variation och visuella överraskningar. Berg är bosatt i New York sedan 1939 och det var där hon först uppmärksammades i samband med minimalismens genombrott. I soloutställningen Ett liv i färg ges en chans att se en koncentrerad presentation av hennes abstrakta måleri.
Siri Berg har ett djupt intresse för färg och hon undervisade länge i färglära vid Parsons School of Design i New York. Färg är i högsta grad något relativt, och relationellt, då färger uppfattas olika beroende på angränsande färger. ”…precis som kunskap om akustik inte gör en till musikalisk – så kan inget system för färger utveckla ens känslighet för färg.”, skriver konstnären och läraren Joseph Albers som Siri Berg träffat. I den andan undersöker Berg empiriskt hur färger upplevs.

Hennes tidiga arbeten innehåller ofta referenser till symboler för balans och harmoni, som Yin- och Yang eller Rondo, en kompositionsprincip inom musik. I de senare verken finns inga sådana referenser, vilket en titel som ”It’s All About Color” tydligt anger. Två verk bär denna titel och här har Siri Berg provat sig fram till hur hon med få nyanser kan åstadkomma ett spektrum med en gradering av färger. Det resulterade i två serier av nio monokroma dukar – en kall, med en skala från ljust gulgrön mot mörkt blått och en varm som går från gul-orange mot mörkare och djupare röda nyanser.

Siri Bergs verk återfinns i Guggenheimmuseets (New York) och Moderna Museets (Stockholm) samlingar."