107
1087753

Ann Edholm

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 300 - 15 500 EUR
14 000 - 16 400 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Ann Edholm
(Sverige, Född 1953)

"Pantheon"

Signerad Ann Edholm och daterad 2008 a tergo. Duk 262 x 232 cm.

Proveniens

Galerie Nordenhake, Stockholm.

Tom Sandqvist, "Ann Edholm, Kropp och språk, rum och bild 2001-2011", avbildad helsida sid. 265.

2012 tilldelades Ann Edholm Carnegie Art Awards andrapris. Hon har även fått det prestigefulla uppdraget att utsmycka FN:s ECOSOC-sal i New York. Utsmyckningen består av en stor ridå, i vitt och orange, som hänger längs fönsterväggen i salen. Edholm var professor i måleri vid Kungliga Konsthögskolan 1992–1998 och är sedan 1999 medlem av Konstakademien. Edholm har haft flertalet separatutställningar såväl inom Sverige som internationellt. Hon finns representerad i samlingarna hos, bland annat, Moderna Museet, Norrköpings Konstmuseum, Malmö Museum och Göteborgs Konstmuseum.

Konstnär

Ann Edholm är bildkonstnär och grafiker, född 1953 i Saltsjöbaden. Sina studier bedrev hon vid Gerlesborgsskolan i Stockholm på 1970- och 1980-talet samt vid Konstakademien i Stockholm mellan 1981-1986. Hon har även varit professor vid Konstakademien och Konsthögskolan Valand i Göteborg. Erhöll andra pris i Carnegie Art Award 2011. Ann Edholm är en av de mest intressanta konstnärerna i svensk samtidskonst med sina realistiska abstraktioner. Hon målar geometriska former i starka färger med utgångspunkt i yta - färg- slump- begränsning – exakthet - genomskinlighet. Färgskalan i varje bild är begränsad till ett fåtal färger. Verkan blir ett upphöjt lugn och en andaktsfull tystnad. Målningarna är titellösa för att undvika varje förbindelse med verkligheten.