226
1095512

Saul Leiter

(USA, 1923-2013)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 440 - 6 210 EUR
4 630 - 6 480 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Saul Leiter
(USA, 1923-2013)

"Snow", 1960

Signerad Saul Leiter a tergo. Framtagen senare.
Chromogenic print, bildyta 34,3 x 23 cm. Bladstorlek 35,5 x 28 cm.

Proveniens

Hamburg Kennedy Photographs, New York

Motivet har bland annat ställts ut på:
The Photographers' Gallery, London, "Saul Lieter: Retrospective", 22 januari - 3 april 2016.

Max Kozloff och Saul Leiter, "Saul Leiter", 2009, avbildad på omslag.

Saul Leiter (1923-2013) var en amerikansk fotograf mest känd som en av de första att arbeta med färgfotografi. Han föddes in i en ortodox judisk familj i Pittsburgh, Pennsylvania, där hans far var en välkänd rabin. Leiter fick sin första kamera i present av sin mor vid 11 års ålder. Den tog han med sig när han på 1940-talet övergav sina religionsstudier och flyttade till New York med drömmar om att bli konstnär inom den abstrakta expressionismen. Turligt nog så besökte han 1947 en utställning med Henri Cartier-Bressons fotografier, blev inspirerad och började ta bilder på New Yorks gator med sin nyinköpta Leica. Leiter hade ingen formell fotoutbildning men upptäcktes tidigt av den legendariska fotografen och kuratorn Edward Steichen som valde ut Leiters bilder i två viktiga utställningar på MoMa. 1957 visades till exempel 20 av Leiters färgbilder i utställningen “Experimental Photography in Color”. Under 1950- och 60-talet var Leiter en framgångsrik modefotograf men under hela den här tiden tog han också gatubilder, främst för sin egen skull. Han framkallade sällan sina färgbilder och det var inte förrän på 1990-talet som han började ta fram dem igen. Saul Leiters stil är väldigt poetisk men samtidigt mycket urban. Hans bilder där storstadens neonljus reflekteras i vattenpölar och fönsterrutor har ofta drag av abstrakt konst.
Leiters första retrospektiva utställning med gatubilder hölls på Fondation Henri Cartier-Bresson in Paris januari - april 2008.