227
1075246

Leee Black Childers

(USA, 1945-2014)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 670 - 1 850 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Leee Black Childers
(USA, 1945-2014)

"Johnny Rotten", 1976

Signerad Lee Black Childers och daterad 2001. Gelatinsilverfotografi, bildyta 48 x 32,5 cm.

Leee Black Childers uppmuntrades av sin vän Andy Warhol att börja arbeta som fotograf. Han blev känd genom sina porträtt av konstnärer, musiker och andra som passerade genom the Factory i New York. Han har särskilt tagit bilder av punk- och New Wave-stjärnor som Debbie Harry och Sex Pistols.