"Johnny Rotten", 1976
Signerad Lee Black Childers och daterad 2001. Gelatinsilverfotografi, bildyta 48 x 32,5 cm.
Leee Black Childers uppmuntrades av sin vän Andy Warhol att börja arbeta som fotograf. Han blev känd genom sina porträtt av konstnärer, musiker och andra som passerade genom the Factory i New York. Han har särskilt tagit bilder av punk- och New Wave-stjärnor som Debbie Harry och Sex Pistols.