234
1071171

Vik Muniz

(Brasilien, Född 1961)
Utropspris
700 000 - 800 000 SEK
61 400 - 70 100 EUR
63 800 - 72 900 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Vik Muniz
(Brasilien, Född 1961)

"The Scream, after Edvard Munch from Pictures of Pigment", 2006

Signerad Vik Muniz och daterad 2006 på galleriets etikett a tergo. Upplaga 2/6 + 4 AP. Chromogenic print, bildyta 230 x 180 cm.

Proveniens

Galerie Xippas, Paris.
An Important Scandinavian Collection.

Motivet bland annat utställt på:
Galerie Xippas, Paris, "Pictures of Pigment", 10 juni - 29 juli 2006.

Vestfossen Kunstlaboratorium, Norge, "Oh My God!", samlingsutställning 2007.

Pedro Correa do Lago, "Vik Muniz: Obra Completa 1987-2009", 2009, avbildad sid 597.
Pedro Correa Do Lago och Vik Muniz, "Vik Muniz. Everything so far: Catalogue raisonne 1987-2015", 2016, avbildad.

”Skrik”. ”Skriet”. ”The Scream”. En ikonisk och världskänd serie verk, utförda 1883-1910 av den norske expressionisten Edward Munch. Ett självklart verk att ta sig an för den nutida Brasilianska konstnären Vik Muniz.
Muniz (f.1961) arbetar med att genom vitt skilda material återskapa välkända verk ur konsthistorien. Han använder sig av vardagliga produkter som jordnötssmör, chokladsås, paljetter, socker, färgpigment, tomatsås, diamanter och sopor för att rekonstruera dessa konstverk. Hans mycket tidskrävande och detaljerade arbete förevigas sedan med hjälp av kameran och blir till vackra fotografier, gärna i monumentala storlekar. Hans bilder leker med vår perception och själv kallar han bilderna för “photographic delusions”. Det som betraktaren först uppfattar som en avbild av ett redan existerande konstverk visar sig vid en närmare titt vara innovativa tolkningar av motiv ur vår gemensamma bildbank. Vik Muniz har till exempel gjort versioner av Gustave Klimts ”Kyssen”, Andy Warhols ”Electric Chair”, Botticellis ”Venus Födelse” och Jasper Johns ”Flag”.
Efter att ha tecknat sedan barndomen och arbetat med fotografi sedan 80-talet föddes idén till det som nu är hans signum när han som ung konstnär 1996 besökte den västindiska ön Saint Kitts. Där han tog polaroidporträtt av några familjer på en sockerplantage. Porträtten väckte frågan hur skillnaden kunde vara så markant mellan barnens strålande ansikten och föräldrarnas nedbrutna kroppar? När han förstod att skillnaden kunde kopplas till hur socker och ett helt arbetsliv på plantagen bryter ned människor så visste han att deras porträtt måste göras med hjälp av just socker. Han använde de glittrande sockerkristallerna för att på svart papper forma barnens porträtt och sedan fotograferade han resultatet. Bilderna valdes ut av MoMa och visades där på utställningen ”New Photography” 1997 vilket blev startskottet för Muniz karriär som internationellt känd fotograf.
Just nu är Muniz aktuell med en stor retrospektiv utställning med över 100 fotografier på Chrysler Museum of Art i Atlanta samt en separatutställning på Xippas Gallery, Paris, där ”Vik Muniz: Handmade” pågår 8 september – 20 oktober. De senaste 20 åren har Muniz haft flera stora utställningar varje år, runt om i världen. Han finns representerad i de mest prestigefyllda samlingarna bla. hos MOCA Los Angeles, the Paul Getty Museum, Museu de Arte Moderna i Sao Paulo, Victoria & Albert Museum i London, Centre Pompidou, Paris, och MoMa NY.
I sitt hemland Brasilien är Vik Muniz en mycket välkänd och omtyckt person. Han har initierat och donerat pengar till en rad sociala projekt, främst i Rio de Janeiro, som erbjuder utbildning och arbetsträning för stadens allra fattigaste och mest utsatta barn. Hans dokumentärfilm ”Wasteland” (2010) nominerades till en Academy Award och vann The Sundance Film Festival Audience Award för bästa film. 2011 utsågs han till Goodwill Ambassador av UNESCO och 2013 mottog han The Crystal Award från World Economic Forum för sitt sociala arbete.