235
1094452

Herb Ritts

(USA, 1952-2002)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Herb Ritts
(USA, 1952-2002)

"Andie McDowell in Hawaii", 1984

Signerad Herb Ritts och daterad 1984 och numrerad 10/25 a tergo. Även stansad signatur Herb Ritts. Vintage. Gelatinsilverfotografi, bildyta 48,3 x 38,5 cm. Bladstorlek 50,5 x 40,5 cm.

Proveniens

Staley-Wise Gallery, New York. Inköpt av nuvarande ägare 1989, kopia på originalkvittot medföljer.