263
1091641

Maria Friberg

(Sverige, Född 1966)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 680 - 5 610 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Maria Friberg
(Sverige, Född 1966)

"Embedded", 2006

Tre delar. Varje del signerad Maria Friberg och numrerad AP 1/3 a tergo. C-print silikonmonterad på glas 37 x 60 cm per del. De tre fotografierna är separata verk och kan delas upp, här säljs de dock tillsammans.

Tilläggslista

De tre fotografierna är separata verk och kan delas upp, här säljs de dock tillsammans.

Proveniens

Dep,art,ment, Stockholm.

Maria Friberg, "Maria Friberg", 2008, avbildad.

Konstnär

Maria Friberg är en svensk konstnär som främst arbetar med fotografi och video. Hennes främsta tema är manlighet, hon undersöker de traditionella könsrollerna och de egenskaper som genom historien tillskrivits mannen. Sedan hon slog igenom på 1990-talet tillsammans med flera andra kvinnliga fotografer utbildade på fotoskolan i Göteborg har Friberg bjudit sin allt större publik på gåtfulla, starka och fantasifulla iscensatta bilder av män. De flyter stilla i bassängvatten, sitter inklämda i bilar, ibland sover de bland vita lakan eller så är bara underkroppen synlig där de sitter kostymklädda vid ett bord. Hon arbetar med iscensatt fotografi och använder sig ofta av konsthistoriska referenser. Friberg arbetar gärna i serier, där ett motiv varieras i flera olika verk. Några av hennes mest kända sviter är ”Still lives” och ”Almost there”.