268
1095479

Elliott Erwitt

(USA, 1928-2023)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Elliott Erwitt
(USA, 1928-2023)

"Paris, France, 1989"

Signerad Elliott Erwitt. Gelatinsilverfotografi, bildyta 61,2 x 91 cm. Bladstorlek 76 x 101 cm.

Proveniens

Hamburg Kennedy Photographs, New York

Elliott Erwitt, "Elliott Erwitts Paris", 2017, avbildad på omslag.
Elliott Erwitt, "Elliott Erwitt New York/Paris Box Set", 2015, avbildad på uppslag.
Elliott Erwitt, "Elliott Erwitt's Paris", 2015, avbildad på omslag.
Elliott Erwitt, "Elliott Erwitt: Personal Best", 2018, avbildad sid 184-185.

"Paris, France, 1989" även kallad "Umbrella Jump" är en av Elliott Erwitts mest kända fotografier. Bilden är tagen på Place du Trocadero med anledning av 100 årsjubileet av Eiffeltornets färdigställande 1889. Motivet stämmer väl överens med det som utmärker Erwitt som fotograf, hans sätt att se på omvärlden, hans omisskännliga utsnitt och hans enastående förmåga att fånga ögonblicket. Bilden har tydliga referenser till Henri Cartier-Bressons bild från 1932 där en man hoppar mellan vattenpölarna bakom Gare St. Lazare. En blinkning från Erwitt till Cartier-Bresson, som var en stor inspiration för honom och dessutom myntade begreppet ” Images à la sauvette /The Decisive Moment” - konsten att fånga ögonblicket.