325
1086461

Roy Lichtenstein

(USA, 1923-1997)
Utropspris
750 000 - 850 000 SEK
67 400 - 76 400 EUR
70 600 - 80 000 USD
Klubbat pris
740 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Roy Lichtenstein
(USA, 1923-1997)

"Sweet Dreams Baby!"

Ur: "11 Pop Artists". Signerad R Lichtenstein och numrerad 134/200 med blyerts. Färgserigrafi, 1965, tryckt hos Knickerbocker Machine and Foundry, Inc. New York. Utgiven av Original Editions, New York. 90,5 x 65 cm. Bladstorlek 95,5 x 70 cm.

Corlett 39.

Konstnär

Roy Lichtenstein föddes 1923 och dog 1997 i New York. Han var målare och skulptör. Tillsammans med Andy Warhol är han en av de främsta representanterna för popkonströrelsen som uppstod under 1950-talet. Lichtenstein målade till en början abstrakt expressionistiskt innan han började utmana konstetablissemanget och använda populärkulturella företeelser så som Musse Pigg och Kalle Anka i sina motiv. Lichtensteins målningar är ofta stora och målade i akryl. Hans motiv utgörs ofta av enkla uppförstorade serierutor med typiskt vokabulär. Lichtenstein är också känd för att göra parodier på berömda målningar av Cézanne, Piet Mondrian och Picasso. Kännetecknande för hans måleri är att han återger det tryckta rastret i förlagan så att trycktekniken blir en del av motivet.