325
1086461
Roy Lichtenstein
(USA, 1923-1997)
Roy lichtenstein, "sweet dreams baby!".

"Sweet Dreams Baby!"

Ur: "11 Pop Artists". Signerad R Lichtenstein och numrerad 134/200 med blyerts. Färgserigrafi, 1965, tryckt hos Knickerbocker Machine and Foundry, Inc. New York. Utgiven av Original Editions, New York. 90,5 x 65 cm. Bladstorlek 95,5 x 70 cm.

Utropspris:

750 000 - 850 000 SEK

70 755 - 80 189 EUR

Klubbat pris:
740 000 SEK

Corlett 39.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57