327
1078210

Sam Francis

(USA, 1923-1994)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Sam Francis
(USA, 1923-1994)

"An Other Set - Y" (Triptych), från The Pasadena Box.

Färglitografi i tre delar, 1964. Signerad med blyerts Sam Francis och numrerad 81/100 på bladet längst till höger. Tryckt av Joseph Zirker, Joseph Press, Los Angeles, publicerad av Pasadena Art Museum. 39,4 x 171,6 cm. Per del 39,4 x 57,2 cm.

Lembark L 66.