339
1093514

Keith Haring

(USA, 1958-1990)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Keith Haring
(USA, 1958-1990)

"Untitled"

Signerad K. Haring och daterad 82 och numrerad AP 4-8 med röd penna. Litografi på BFK Rives papper, 55 x 82 cm. Bladstorlek 64 x 92 cm.

Proveniens

Per Skarstedt Fine Art, New York.

Littman, K, & Haring K., ”Keith Haring, Editions on Paper 1982-1990: The Complete Printed Works”, 1997, sid 20.

Konstnär