1087128

SUPERSTUDIO, bordslampa, "Polaris", Design Centre Poltronova, Italien 1960-70-tal.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 330 - 1 600 EUR
1 390 - 1 670 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Fot av vit marmor, stomme av kromad metall, tre skärmar av isblått glas, höjd 46 cm.

Smärre slitage, en kupa med nagg och mindre spricka.

Tilläggslista

Light-Lamps 1968-1973: New Italian Design, Ferrari and Ferrari, bild 152.

Modellen formgiven år 1969.