80
1093761

A.R Penck

(Tyskland, Född 1939)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
A.R Penck
(Tyskland, Född 1939)

"La Serpent à Plumes / Gefiederte Schlange"

Signerad A.R. Penck. Numrerad 2/9. Gjutarstämpel Schmärke Düsseldorf. Koncipierad 1985. Mörkpatinerad brons. Höjd 31 cm (inklusive träbas 48,5 cm), längd 63 cm, bredd 5 cm.

Proveniens

Galerie Michael Werner, Köln/Cologne. Privat samling, Stockholm. Inköpt av ovan galleri.

Les Musées de la Ville de Paris, no. 7/9. Galerie Lelong, Paris.

A.R. Penck. Konstnären föddes 1939 i Dresden, (död i Zürich 2017) och levde där som Ralf Winkler fram till 1980 då han beviljades utresetillstånd. Genom kontakten med Michael Werner i Köln 1965 vann konstnären internationellt erkännande mer än 15 år innan han själv kunde lämna Östtyskland. Konstnären har verkat under ett antal pseudonymer (T.M, Mike Hammer, Alpha Ypsilon) vilka alla står som symboler för begrepp (konzept) som han arbetar utifrån. Namnet A.R. Penck – efter geologen Albrecht Penck (1858-1945) – står främst för information. Konstnären ser en analogi i geologens genomforskande av berglagren och sitt eget genomforskande av ”konsthistoriens informationslager”.