Contemporary Art & Design 611

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
4SUPERSTUDIO, bordslampa, "Polaris", Design Centre Poltronova, Italien 1960-70-tal.Smärre slitage, en kupa med nagg och mindre spricka.
34Ron Arad, fåtölj "2 R NOT", 1992, nummer 6 i upplaga om 20 exemplar.Konstnärsavgift tillkommer/ droite de suite is applied to this lot.
57Richard Hambleton, "Marlboro Country".Inköpt direkt av konstnären ca 1990 i NYC Galleri Mustad, Göteborg
127Yves Klein, "La Vénus d'Alexandrie (Vénus Bleue)".Omfattas inte av följerätt.
129Fernandez Arman, "Jazzy Jaguar".Signerad Arman. Numrerad 39/99. Daterad 2004. Otydlig gjutarstämpel Fusions, France. Brons, längd 71 cm, höjd 53 cm. Registrerad hos Archives Denyse Durand-Ruel, arkivnummer 9657. Editör; Art Multi, Paris. Sockel medföljer.
131Jockum Nordström, ”Happy New Year”.Limfärg på duk.
152Maria Miesenberger, "Stilla rörelse/Standing motion (landande/landing)".Pilane, Tjörn, 2015.
153Cristian Andersen, Utan titel.Omfattas av följerätt.
156Jake & Dinos Chapman, "Bring Me the Head of...".Omfattas av följerätt.
210Fernandez Arman, "Ukulele".Archives Denyse Durand-Ruel, arkiv nr 9651.
263Maria Friberg, "Embedded", 2006.De tre fotografierna är separata verk och kan delas upp, här säljs de dock tillsammans.
296Nick Brandt, "Lioness with cubs under tree, Serengeti, 2004".Proveniens: Atlas Gallery, London.
323Andy Warhol, "Mao".Bladstorlek 102 x 74,5 cm.

Tillkomna föremål

Det finns inga tillkomna föremål.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
101BO HULTÉN, "Flying Rock". Signerad Bo Hultén. Numrerad 44/48.
171JOHN NOEL SMITH, olja på duk, signerad och daterad -85.
213Lars Tunbjörk, "Bank, Tokyo", 1999.

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.