Contemporary Art & Design 611

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
4SUPERSTUDIO, bordslampa, "Polaris", Design Centre Poltronova, Italien 1960-70-tal.Smärre slitage, en kupa med nagg och mindre spricka.
57RICHARD HAMBLETON, "Marlboro Country".Inköpt direkt av konstnären ca 1990 i NYC Galleri Mustad, Göteborg
127YVES KLEIN, "La Vénus d'Alexandrie (Vénus Bleue)".Omfattas inte av följerätt.
129FERNANDEZ ARMAN, "Jazzy Jaguar".Signerad Arman. Numrerad 39/99. Daterad 2004. Otydlig gjutarstämpel Fusions, France. Brons, längd 71 cm, höjd 53 cm. Registrerad hos Archives Denyse Durand-Ruel, arkivnummer 9657. Editör; Art Multi, Paris. Sockel medföljer.
131JOCKUM NORDSTRÖM, ”Happy New Year”.Limfärg på duk.
152MARIA MIESENBERGER, "Stilla rörelse/Standing motion (landande/landing)".Pilane, Tjörn, 2015.
153CRISTIAN ANDERSEN, Utan titel.Omfattas av följerätt.
156JAKE & DINOS CHAPMAN, "Bring Me the Head of...".Omfattas av följerätt.
210FERNANDEZ ARMAN, "Ukulele".Archives Denyse Durand-Ruel, arkiv nr 9651.
233Nick Brandt, "Cheetah Standing on Rock, Serengeti, 2007".Proveniens: Atlas Gallery, London.
263MARIA FRIBERG, "Embedded", 2006.De tre fotografierna är separata verk och kan delas upp, här säljs de dock tillsammans.
296NICK BRANDT, "Lioness with cubs under tree, Serengeti, 2004".Proveniens: Atlas Gallery, London.
323ANDY WARHOL, "Mao".Bladstorlek 102 x 74,5 cm.

Tillkomna föremål

Det finns inga tillkomna föremål.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
101BO HULTÉN, "Flying Rock". Signerad Bo Hultén. Numrerad 44/48.
171JOHN NOEL SMITH, olja på duk, signerad och daterad -85.
213LARS TUNBJÖRK, "Bank, Tokyo", 1999.

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.