Contemporary Art & Design 611

Maria Miesenberger, "Stilla rörelse/Standing motion (landande/landing)".

Visning: 18–22 oktober. Berzelii Park 1, Stockholm.
Öppet: mån–fre kl 11–18, lör–sön kl 11–17.
Auktion: 23 oktober. Start kl 16. Bukowskis, Arsenalsgatan 2 i Stockholm.

Till katalogen > Bläddra i den tryckta katalogen > Tilläggslista >
Samtidigt pågår visningen av Important Timepieces. Läs mer om auktionen här >

23 oktober från Kl 16.00 nummer
Design 1–54
Samtida konst 55–212
Fotografi 213–314
Grafik 315–348

Bukowskis höstauktion Contemporary Art & Design håller en stor internationell bredd med verk av de allra största inom 1960- och 70-talets nyskapande konstscen - Warhol, Rauschenberg, Klein, Lichtenstein, Beuys och de Saint Phalle. Även bland de konstnärer som slog igenom på 2000-talet är den internationella representationen hög. Det är alltid roligt att kunna presentera nya namn och just den här gången har vi flera konstnärer som för första gången bjuds ut på den skandinaviska auktionsmarknaden.

Auktionen inkluderar även en ovanligt stor skulpturavdelning, med verk av både svenska och internationellt erkända konstnärer. Skulptur som konstform har fått ett stort uppsving under de senaste åren, en trend som är fortsatt stark.

Flera av de konstnärer vars verk är inkluderade i höstens auktion är samtidigt aktuella med, eller har under året haft, utställningar runt om i världen. Bland annat så har Siri Bergs målningar ställts ut på Bonniers Konsthall i Stockholm, Lars Lerin gjorde nyligen succé på Liljevalchs Konsthall och Natalie Djurberg & Hans Bergs filmer trollband publiken på Moderna Museet hela sommaren. Karin Mamma Andersson är just nu aktuell som curator på Sao Paolo Biennalen i Brasilien. Även Alfred Boman, Fredrik Vaerslev, Vik Muniz och Lars Tunbjörk är aktuella med utställningar just nu.

I det högkvalitativa utbudet på auktionens fotoavdelning finns det flera intressanta genrer. Bland annat verk av konstnärer ur The Helsinki School, flera bilder som kan sägas sammanfatta Tuija Lindströms konstnärskap samt en avdelning med Jean Hermansons dokumentära skildringar av svensk industrimiljö. Tillsammans med Vik Muniz monumentala tolkning av Munchs ”Skriet” och flertalet porträtt av musik- och modehistoriens ikoner visar avdelningen på hur uttryckssätten inom den fotografiska tekniken kan varieras i det oändliga.

Designavdelningen erbjuder ett vitalt utbud av svensk och internationell design från 1960-talet fram till idag. Några nedslag är Ettore Sottsass "Carlton" hylla för Memphisgruppen som idag har en ikonisk status. Jonas Bohlins stol "Concrete" är av samma magnitud för den svenska postmodernismen och Ron Arads ”2 R Not” i blankt och patinerat stål är en fantastisk representant för Arads exklusiva studie-objekt. Utöver dessa klassiker erbjuder katalogen en rad högaktuella formgivare som representanter vår samtida designscen. Hanna Hansdotters så aktuella och expressiva glasobjekt sätter agendan för svensk samtida glaskonst, Lotta Lampas kaxiga armaturer som är uppmärksammade internationellt, samt Nick Ross unika stol i handslagen sandsten, lika delar skulptur som stol, en fantastisk representant för vår tid.

Att lägga bud

Bjud med spade direkt i auktionssalen, bjud via telefon, lämna ett inropsuppdrag eller bjud live online. Du bestämmer själv vilket av dessa fyra alternativ som passar dig bäst.

BJUD ONLINE
Delta i realtid under auktionen via din dator. För att kunna bjuda online måste du ha Adobe Flash 10+. För att bjuda online för mer än 3 miljoner SEK måste du vara godkänd via bankreferens. Mejla info@bukowskis.com för att bli godkänd för dessa budnivåer online.

Ny kund registrera dig, befintlig kund logga in.

TELEFONBUD
Budgivning sker via telefonsamtal direkt med våra specialister som bjuder för din räkning.
För att bli kontaktad via telefon måste ansökan göras dagen före aktuell auktion, innan klockan 20.00. Ny kund registrera dig, och skicka sedan ifyllt telefonbudsformulär till telefonbud@bukowskis.com
. Uppge katalognummer, fullständigt namn, kundnummer och de telefonnummer du är tillgänglig på under auktionen.

Befintlig kund: Skicka ifyllt telefonbudsformulär till telefonbud@bukowskis.com
. Uppge katalognummer, fullständigt namn, adress och de telefonnummer du är tillgänglig på under auktionen.

I AUKTIONSSALEN
Registrera dig för en budspade på Arsenalsgatan 2 från kl 09.00 auktionsdagen.

INROPSUPPDRAG

Om du inte kan närvara personligen så kan vi bjuda för din räkning. Kundtjänst, som handhar inropsuppdragen, behandlar dessa konfidentiellt och strävar efter att ropa in föremålet till lägsta möjliga pris.
 Blankett för inropsuppdrag skickas till info@bukowskis.com.

Betalning och avhämtning

BETALNING
Betalning skall ske inom 8 arbetsdagar efter avslutad auktion. Föremål köpta av privatpersoner boende med adress i Sverige, Finland, Tyskland eller Österrike med ett totalbelopp upp till 100,000 SEK betalas via Klarnas betalningstjänst. Betalningsalternativen kommer upp vid betalning så som kortbetalning eller faktura. Betalning görs via bukowskis.com under ”Mina sidor”. Betalningar för företagskunder samt Privatpersoner med ett totalbelopp över 100,000 SEK faktureras av Bukowski Auktioner AB. Du finner fakturan under ”Mina Sidor”. Betalning kan också ske under pågående auktion i lokalerna vid Berzelii Park. Vänligen notera att vi ej tar emot kontanter.

AVHÄMTNING
Under auktionen den 23 oktober och t.o.m den 30 oktober senast klockan 14, har du möjlighet att hämta ut betalda och osålda föremål. Dessa föremål avhämtas på Bukowskis på Arsenalsgatan 2 i Stockholm. Öppettider: mån–fre kl 9–17, lörd–sön stängt. Obs! Onsdagen den 31 oktober sker ingen utlämning.

Från och med torsdagen den 1 november finns samtliga föremål att avhämtas hos Bukowskis, Västberga Allé 3 i Hägersten. Öppettider: mån-tor kl 10–19, fre kl 10–17, lör kl 11–15, sön stängt. Obs! Lördagen den 3 november är det stängt.

Fr.o.m. måndagen den 5 november debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Innan utlämning av föremål kan ske ska full betalning ha kommit Bukowskis tillhanda.

TRANSPORT
Vi erbjuder också hemtransport. Kontakta oss på specialdelivery@bukowskis.com så hjälper vi till med en lösning.