Contemporary Art & Design 611

Dags för inlämning och värdering!

Inlämning pågår till slagauktionen Contemporary Art & Design. Genom världsrekord, exklusiva samlingar och utan jämförelse flest miljonnoteringar på marknaden är Bukowskis Nordens ledande och mest moderna auktionshus. Kontakta våra kunniga experter redan idag för försäljningen av den främsta konsten till marknadens högsta snittpriser!

När är det visning och auktion?

Visning 18 – 22 oktober på Berzelii Park 1 i Stockholm
Auktion 23 oktober på Arsenalsgatan 2 i Stockholm

Det våra kunder efterfrågar mest just nu är:

SAMTIDA KONST
Karin Mamma Andersson, Torsten Andersson, Patrik Andiné, Fernandez Arman, Jean-Michel Basquiat, Donald Baechler, Dick Bengtsson, Helen Billgren, Ola Billgren, Anna Bjerger, Louise Bourgeois, Barbro Bäckström, Sandro Chia, Christo, Lena Cronqvist, Jacob Dahlgren, Jim Dine, Marcel Dzama, Nathalie Djurberg och Hans Berg, Cecilia Edefalk, Gardar Eide Einarsson, Ann Edholm, Lars Englund, Sten Eklund, Marie-Louise Ekman, Olafur Eliasson, Andreas Eriksson, Öyvind Fahlström, Linn Fernström, Sam Francis, John-E Franzén, Roj Friberg, Peter Frie, Jens Fänge, Antony Gormley, Carl Hammoud, Lotta Hannerz, Lars Hillersberg, Damien Hirst, David Hockney, Jan Håfström, Jarl Ingvarsson, Meta Isaeus-Berlin, Kristina Jansson, Olav Christopher Jenssen, Alex Katz, Clay Ketter, Jeff Koons, Klara Kristalova, Yayoi Kusama, Klara Lidén, Lars Lerin, Tilda Lovell, Lisa D Manner, Bjarne Melgaard, Maria Miesenberger, Sirous Namazi, Lars Nilsson, Jockum Nordström, Ylva Ogland, Richard Pettibone, Robert Rauschenberg, Håkan Rehnberg, Ed Ruscha, Sigrid Sandström, Ulrik Samuelson, Frank Stella, Astrid Sylwan, Astrid Svangren, Leon Tarasewicz, Cy Twombly, Fredrik Vaerslev, Andy Warhol, Martin Wickström, Anders Widoff, Dan Wolgers, Gunnel Wåhlstrand.

FOTOGRAFI
PIONJÄRERNA: Ansel Adams, Diane Arbus, Richard Avedon, Brassai, Alvarez Bravo, Henri Cartier Bresson, Imogen Cunningham, William Eggleston, Elliot Erwitt, Walker Evans, Robert Frank, Lee Friedlander, Dennis Hopper, André Kertész, Eva Klasson, Helen Lewitt, Robert Mapplethorpe, Lisette Model, Tina Modotti, Laszlo Moholy-Nagy, Irving Penn, Man Ray, August Sander, Malick Sidibé, Stephen Shore, Christer Strömholm, Edward Weston, med flera.

FASHION PHOTOGRAPHERS: Richard Avedon, William Klein, Peter Lindbergh, Helmut Newton, Norman Parkinson, Irving Penn, Bettina Rheims, Herb Ritts, Jeanloup Sieff, Ellen von Unwerth, med flera.

SAMTIDA INTERNATIONELLT FOTOGRAFI: Peter Beard, Philip-Lorca diCorcia, Gregory Crewdson, Olafur Eliasson, Adam Fuss, Andreas Gursky, Candida Höfer, Barbara Kruger, Sally Mann, Marilyn Minter, Richard Prince, Thomas Ruff, Cindy Sherman, Hiroshi Sugimoto, Francesca Woodman, David Bailey, Anton Corbijn, Annie Leibovitz, Albert Watson, Erwin Olaf, med flera med flera.

SAMTIDA NORDISKT FOTOGRAFI: Lotta Antonsson, Helena Blomquist, Dawid, Ann Eringstam, Maria Friberg, Denise Grünstein, Charlotte Gyllenhammar, Annika von Hausswolff, Tuija Lindström, Maria Miesenberger, David Molander, Tova Mozard, Esko Männikkö, Jorma Puranen, Lovisa Ringborg, Lars Tunbjörk, med flera.

DESIGN
FORMGIVNING I FRAMKANT FRÅN 1960-TALET FRAM TILL IDAG. Hans Agne Jakobsson, John Kandell, Jonas Bohlin, Mats Theselius, Sigurdur Gustafsson, Verner Panton, Carlo Scarpa, Piero Fornasetti, Ettore Sottsass, Michele De Lucchi, Peter Shire, Memphisgruppen, Superstudio, Shiro Kuramata, Ron Arad, Tom Dixon, Danny Lane, Mark Brazier Jones, Eva Hild, Folkform, Åsa Jungnelius med flera.