1098163

Karl Lindeberg

(Sverige, 1877-1931)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Karl Lindeberg
(Sverige, 1877-1931)

Karaffer, ett par, Kosta, jugend.

Konisk form, överfång med etsad och slipad dekor av vinrankor i gult mot matt ofärgad fond. Märkta undertill 5 respektive 6. Höjd 43 cm.

Propparna, med små nagg, möjligen ej ursprungliga.

Proveniens

Bukowskis Moderna auktion, våren 2005, katalognr 1023.
Familjen Lindeberg.