240
1092889

JOHANNES DAHL, pelare med solvisare, Näfveqvarns Bruk.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Gjutjärn, cylindrisk pelare med reliefdekor av zodiakens tecken. Signerad JOCKE DAHL 1921. Höjd 95 cm, total höjd 169 cm inkl solvisare av patinerad koppar.

Slitage, rostanlupen.

Christian Björk, "Näfveqvarns bruk: konstnärer och arkitekter till industrin", Stockholm 2013, sid 54-55.

Modellen formgiven år 1921. På Världsutställningen i Paris år 1925 tilldelades Dahl en silvermedalj för pelaren med solvisare.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

90. Bjørn Nørgaard, "Stolskulptur", ed. 1/19, Källemo, Värnamo efter 1995.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
15 000

ditt bud
Aktuellt bud:
15 000 SEK