241
1100496

KARL WOJTECH, ljusstakar, ett par, Swedish Grace 1920-30-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
9 500 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Nysilver, fyrsidigt ben, foten med meanderbård, höjd 25 cm.

Ytligt slitage.

Wollin, Nils G., Nutida svensk konstslöjd i bild, Natur och kultur, Stockholm, 1931, jfr variant utförd i silver, sid 84.

Modellen formgiven år 1928.