242
1092524

Gunnar Asplund

(Sverige, 1885-1940)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 900 - 2 850 EUR
2 170 - 3 260 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Gunnar Asplund
(Sverige, 1885-1940)

Stol, för Karlshamns Realskola 1915-16.

Sekundär bemålning i olivgrön nyans, sitthöjd 44,5 cm, 97 cm.

Restaurerad, smärre slitage.

Proveniens

Karlshamns Realskola, 1915-16.

Bild från Gunnar Asplunds ritningsarkiv.

Realskolan i Karlshamn, Blekinge, var Gunnar Asplunds första större byggprojekt och uppfördes under åren 1912-18. Asplund skapade en helhet med noggrannhet till detaljerna, han ritade sålunda även inventarierna.
I en offert i ett brev som finns arkiverat, daterat 24 augusti 1915, erbjöd han sig att för 600 kronor rita möbler och armaturer till skolan.
Totalt 29 stolar av denna modell tillverkades av tre olika lokala snickare och sedan målades de av en fjärde hantverkare. PÅ 1960-70-talet renoverades skolan och inventarierna sorterades bort, endast ett fåtal tycks ha bevarats till eftervärlden.

Formgivare

Gunnar Asplund torde räknas som en av de mest betydande och ledande arkitekterna under mellankrigstiden, såväl i Sverige som internationellt. Asplund ses som en av de främsta företrädarna för 1920-talets nordiska klassicism, med Skandiateatern (1922) och Stockholms stadsbibliotek (1928) som framstående exempel. Han var också en av pionjärerna inom funktionalismen, som han introducerade i Sverige i och med Stockholmsutställningen 1930, där han var huvudarkitekt.