stol, för Karlshamns Realskola 1915-16.
Sekundär bemålning i olivgrön nyans, sitthöjd 44,5 cm, 97 cm.
Restaurerad, smärre slitage.
Karlshamns Realskola, 1915-16.
Bild från Gunnar Asplunds ritningsarkiv.
Realskolan i Karlshamn, Blekinge, var Gunnar Asplunds första större byggprojekt och uppfördes under åren 1912-18. Asplund skapade en helhet med noggrannhet till detaljerna, han ritade sålunda även inventarierna.
I en offert i ett brev som finns arkiverat, daterat 24 augusti 1915, erbjöd han sig att för 600 kronor rita möbler och armaturer till skolan.
Totalt 29 stolar av denna modell tillverkades av tre olika lokala snickare och sedan målades de av en fjärde hantverkare. PÅ 1960-70-talet renoverades skolan och inventarierna sorterades bort, endast ett fåtal tycks ha bevarats till eftervärlden.