287
1085065

Archibald Knox

(Storbritannien, 1864-1933)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Archibald Knox
(Storbritannien, 1864-1933)

ARCHIBALD KNOX, bricka "Tudric", Liberty & Co Storbritannien, Arts & Crafts, modell 0163, omkring 1902.

Försilvrat tenn, reliefdekor, delvis emaljerad i olika turkosa nyanser, stämplad TUDRIC 0163. Diameter 25,5 cm.

Smärre repor.

Adrain Tilbrook, Richard Dennis, "The Designs of Archibald Knox for Liberty & Co", Ornament Press London, 1975, re-edition by Richard Dennis, 1995. Se modellen avbildad sid 91.

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

19. Patek Philippe, Nautilus, "Diamond Dial", "Diamond Bezel", ca 1982.
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
Budhistorik
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
Aktuellt bud:
105 000 SEK