288
1088832

FRIEDRICH GOLDSCHEIDER, bordsur, "Amicita", Simon, Wien ca 1901/02, modell 2305.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Urhus flankerat av par med utsträckta sammanflätade händer, under urtavlan av koppar inskrift: "AMICITA VINCIT HORAS", "Die Freundschaft besiegt die Stunden" (Friendship overcomes the time), signerat Simon och baksidan stämplad GESETZLICH BESCHÜTZT 2305 481 35 Goldscheider WIEN. Mått ca 64 x 17 cm, höjd 54,5 cm. Nyckel finns.

Smärre skador, lagningar och retuscher, urverket ej komplett (klangskål saknas).

Robert E. Dechant, Filipp Goldscheider, "Goldscheider, Firmengeschicte und Werkverszeichnis, Historismus, Jugendstil, Art Déco, 1950er Jahre", Arnoldsche 2007, modell 2305 avbildad sid 354.