289
1105641

TIFFANY STUDIOS, bordsarmatur "Double Scroll" med skärm "Vine Border", New York 1902-1918.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 830 - 13 200 EUR
9 210 - 13 800 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Lampfot i patinerad brons med reliefdekor, foten märkt undertill TIFFANY STUDIOS NEW YORK 584, lampa med tre ljuspunkter, blyinfattad skärm med marmorerat glas i gult och blåvitt med bladmotiv, skärmens nederkant märkt TIFFANY STUDIOS NEW YORK 1488. Höjd ca 57 cm, diameter ca 46 cm.

Ett fåtal mosaikrutor med spänningssprickor.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt i New York på 1910-talet och har funnits i familjens ägo sedan dess.

Robert Koch, "Louis C. Tiffany Glass, Bronzes, Lamps", Crown Publisher's, New York 1971. Bordsarmaturens signatur användes på föremål av metall mellan år 1902-1918. Alla metallföremål från Tiffany's skall vid denna tidpunkt vara signerade och numrerade.