290
1093846

Alice Nordin

(Sverige, 1871-1948)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Alice Nordin
(Sverige, 1871-1948)

bordslampa, Herman Bergmans gjuteri, Stockholm 1912, jugend.

Mörkpatinerad brons, i form av kvinnofigur omgiven av gladiolus. Signerad Alice Nordin 1912 Herman Bergman Fud. Höjd 48 cm inkl frostad sekundär glaskupa.

Ej funktiionstestad.

Formgivare

Alice Nordin var en svensk skulptör och bildkonstnär född i Stockholm. Hon studerade vid Tekniska skolan, Konstakademien i Stockholm samt på resor till Paris, Rom och Florens. Nordin var med och startade ”Damernas egen Akademi” tillsammans med Selma Lagerlöf. Hon har målat blomsterstilleben men är främst känd som skulptör. Hennes skulpturer föreställer ofta kvinnor och barn inspirerade av den grekisk-romerska skulpturkonsten. Hon skapade främst i gips, brons och marmor. Hon ritade även belysningsarmaturer för Böhlmarks lampfabrik i Stockholm samt arbetade på 1910-talet för Gustavsberg och gjorde skulpturer i parian.