291
1094308

Gerda Sprinchorn

(Sverige, 1871-1951)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
958 - 1 150 EUR
1 080 - 1 300 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Gerda Sprinchorn
(Sverige, 1871-1951)

Bordslampa, "Solen", Herman Bergmans Gjuteri, Stockholm, jugend.

Patinerad brons av stående kvinna med uppsträckta armar, signerad i godset Gerda Sprinchorn Herman Bergman Fud. Monterad på träsockel, skadad skärm medföljer. Höjd inklusive sockel, exklusive lamphållare 62,5 cm.

Träsockel med slitage.